କରୋନା ଟିକା ନେଇ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଭାରତ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ସ୍ଥାପନ କଲେ

NATIONAL

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିକାଲି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ଟିକା ତିଆରି କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଏକ ବଡ ବୟାନ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କଠାରୁ ବିଶ୍ୱରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ଆମକୁ ଭାରତର ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ । ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବାବେଳେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତିନି ମାସରେ ଅନେକ ଟିକା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଁଞ୍ଚି ଯାଇଥିବ ।

ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ବହୁ ପରିମାଣରେ ହେବ, ଏହା ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭାରତ ଆଡକୁ ଚାହିଁ ରହିଛି । ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶଠାରୁ ଭାରତ ଆଗରେ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ୱର ଆଖି ସେହି କ୍ଷମତାଠାରୁ ଭାରତ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ।  ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କରୋନା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ ଭାରତ ଉପରେ ଅନେକ ଥର ବିଶ୍ୱାସ କରିଛନ୍ତି । ଅତୀତରେ ସେ ଅନେକ ଥର କହିସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଟିକା ତିଆରି କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କେବଳ ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଟିକା ଚାହିଦାକୁ ମେଣ୍ଟାଇ ପାରିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି କମ୍ପାନୀର ଟିକା କେବଳ ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେବ । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏଥିପାଇଁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ପୁଣେ ସହିତ ହାତ ମିଳାଇଛି।

Please follow and like us: